Нашите постижения

През изминалия период пред нас имаше три основни задачи:

  • Завършване на тестването на третия интелектуален продукт от проекта ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ – Методология на професионалните кръгове, ноември 2024 г.
  • Среща по проекта – Братислава, декември 2024 г.
  • Планиране на събитие за мултиплициране на проекти: онлайн конференция – април 2025 г.

Успяхме да изпълним всички планирани задачи.

Тестване на третия интелектуален продукт от проекта ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ – методология на професионални кръгове

Проектът ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ се стреми да комбинира различни методи, които биха гарантирали, че сегашното училищно ръководство може успешно да се възстанови в кризисна ситуация, да се справи с повишена автономия и да доведе училището си към ефективна дигитална трансформация. Като част от проекта беше създаден „Наръчник на ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ”, чиято цел е да подкрепи новите училищни лидери, както и училищните лидери с опит в тяхното развитие в областта на ръководенето на хора и промените, които преживяваме в обществото днес. Прочитането на наръчника обаче не е достатъчно. Нашата цел е съвместна дискусия, размисъл върху съдържанието му и накрая, въз основа на упражненията в наръчника, конкретни дискусии и споделяне на добър опит по четири ключови теми. Следователно, втората стъпка е да се тестват „професионалните кръгове“.

По време на 6-месечния тестов период директорите провеждаха регулярни срещи. Всеки кръг се състоеше от шест участника, ръководени от фасилитатор. Пилотният кръг от директори във всяка страна партньор беше под формата на шест фасилитирани срещи. Тяхното съдържание беше да преминат през две предварително определени глави от ръководството, да отразят тези знания на практика с помощта на фасилитатор и по този начин да учат заедно и да разработят конкретни решения по зададените теми за всеки участник.

  • Срещите на пилотните кръгове на словашките директори бяха ръководени от инж. Dagmar Keryová. Словашките директори са тествали МОДУЛ 1: Училищен директор в ролята на лидер и МОДУЛ 4: Управление на промените.

  • Срещите на пилотните кръгове на чешките директори бяха ръководени от PhDr. Václav Trojan. Чешките директори изпитаха МОДУЛ 2: Ръководене на училище с яснота и мотивация и МОДУЛ 4: Управление на промяната.

  • Срещите на пилотния кръг на българските директори бяха водени от д-р Катерина Василева. Българските директори тестваха МОДУЛ 3: Разпределение на труда и съвместно създаване на решения и МОДУЛ 4: Управление на промените.

Среща по проекта – Братислава, декември 2024 г

През декември 2024 г. по план се проведе четвъртата и последна среща по проекта:

4. 12. 2024 – Dr. Josef Raabe Slovakia, Heydukova 12-14, 811 02 Братислава

5. 12. 2024 – Park Inn by Radisson Danube Bratislava, Rybné Square 1, 811 02 Братислава

Съдържанието на първия ден от срещата беше да се оцени тестването на третия изходен продукткт и в същото време да се обсъдят подобрения и да се предложи тестване от отделните участници. Директорите на всяка държава описаха и оцениха от гледна точка на целевите групи, които възприемат участието в тестването на професионални кръгове. За всяка страна бяха направени предложения за подобряване и допълване на този резултат. Тестването беше оценено и от друга страна, т.е. от фасилитаторите. След съвместна дискусия на всички партньори се договорихме за следващите стъпки за финализиране на методологията на професионалните среди. Първият ден от срещата завършихме с обща вечеря в центъра на Братислава. Приятната среща беше свързана с полезно споделяне на опит от директори и специалисти по образование.

На втория ден срещата се проведе в хотел Park Inn by Radisson Danube Bratislava, където продължихме дискусиите и имахме възможност да участваме в професионални лекции и семинари като част от конференцията School 2024/2025. Представители на партньорите по проекта PhDr. Václav Trojan. от Чехия и Диян Стаматов от България говориха пред пленарната сесия на конференцията в Братислава. Те говориха пред участниците за важната роля на нашия проект и основните му цели.

Планиране на събитие за мултиплициране на проекта: онлайн конференция – април 2025 г

Последната среща включва планиране на среща за мултиплициране на проекта. Онлайн конференцията – споделяне на резултатите на проекта с широката публика (300 участници) ще се проведе на 23 април 2025 г. Съдържанието на конференцията ще бъде да представи целия проект с всичките му резултати и да представи партньорите по проекта. Работният едик на конференцията ще бъде английски.

Програма за онлайн конференция:

10:00 – 10:15 Приветствия, представяне на програмата

10:15 – 11:00 Въведение в проекта и Академия за лидерски подход

11:00 – 11:15 Коактивен коучинг приложен в образованието

11:15 – 11:30 Добри практики от участниците в проекта

11:30 – 12:00 Демо платфолма ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ

12:00 – 12:30 Кафе пауза

12:30 – 1:00 PM Наръчник ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ

13:30 – 14:00 Методология на професионалните кръгове ЛИДЕРСКА АКАДЕМИА

14:00 – 14:30 Дискусия с въпроси и отговори. Участниците в конференцията ще попълнят онлайн формуляри за обратна връзка.

Какво предстои

  • Финализиране на проекта и трите крайни продукта.
  • Следващо мултиплициращо събитие на проекта: онлайн конференция – април 2025 г.
  • Завършване на проекта.

В заключение

Удовлетворени сме, че проектът, който внесохме в училищната среда, получи широка подкрепа сред директорите на училищата, както и сред техните представители. Процесът и резултатите от тестването на третия резултат от проекта ни убедиха колко е важно проблемите в училищното управление да се обсъждат помежду си в фасилитирана дискусия. Също толкова важно е да споделяме нашия опит и да се вдъхновяваме взаимно в училищата на регионално и международно ниво. Опитът на страните, участващи в проекта ни показа, че училищните директори в страните са изправени пред сходни проблеми. Интересът им към методологията на професионалните среди (O3) и активното участие в нейното тестване доказва, че избраното от нас съдържание и форма са ефективни и полезни.