Понастоящем длъжността и компетенциите на училищните директори са фокусирани върху широк кръг от задължения, които те трябва да изпълняват в рамките на длъжността си. Те са претоварени не само от широкия набор от задачи, но и от постоянно променящите се условия по време на криза. Опитът показва, че училищата с установено споделено управление и с роли и отговорности, разпределени по подходящ начин между персонала, са по-гъвкави при реагиране на нови стимули и бързо променящи се условия. Това означава, че организациите, които се управляват чрез модел на управление на участието, са по-способни да се възползват от гъвкавостта, иновациите и сътрудничеството, за разлика от тези, управлявани автократично.

За постигането на тази цел, от 1 май 2022 г. професионалното издателство на д-р Йозеф Раабе Словакия в партньорство с шест партньора от три държави започна да изпълнява международния проектЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ. Проектът ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ има за цел основно да подкрепи училищните директори и училищните мениджъри в областта на лидерството и създаването на среда за сътрудничество в училището.

Целта на проекта е да се разработи иновативен подход за посрещане на нуждите на училищните директори и училищните мениджъри чрез използване на подходи за участие, коучинг и разпределени лидерски практики, както и да се повиши тяхната ефективност в полза на училищната общност и по този начин допринасяйки за по-модерна, динамична, ангажирана и по-професионална среда в училището. Проектът ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ ще подкрепи училищните директори да бъдат подготвени да интегрират най-добрите практики и нови методи в ежедневните си дейности и ще им помогне да бъдат отворени за синергии с организации, работещи в различни области.

Какво представлява проектът?

● Комбинация от различни методи, за да се гарантира, че днешния училищен директор може успешно да преодолее кризата, да се справи с увеличената автономия и да поведе училището си към ефективна дигитална трансформация.

● За разработването на иновативен подход за посрещане на нуждите на ръководния персонал чрез използване на подходи за участие, коучинг и разпределени лидерски практики, както и повишаване на тяхната ефективност в полза на училищната общност.

● За подобряване на лидерските компетенции на училищни директори и училищни мениджъри.

Какви са планираните резултати от проекта?

– Наръчник на Лидерска академия – методологични насоки за директори и училищни мениджъри в условията на “VUCA” (нестабилност, несигурност, сложност и неяснота), фокусирани върху теми като: ефективни стилове на лидерство, управление на кризи, устойчивост, управление на промяната, делегиране, мотивация, комуникация и т.н.

– Онлайн платформата Лидерска академия ще включва електронни книги и информация за лидерството; примери за добри практики в училищното управление и казуси от проекта; база данни от треньори, които са на разположение на училищните мениджъри, за да изберат, за да поддържат трансформационна промяна в приложените лидерски практики.

– Лидерска академия – методология за професионални кръгове – методология за създаване и водене на структурирани кръгове за професионално развитие за училищни директори и мениджъри, фасилитирани от коучове, където училищните директори споделят своите ежедневни предизвикателства и ги обсъждат във връзка с лидерството, като по този начин изграждат процес на партньорско обучение.

Каква е целта на проекта?

Нашите усилия ще бъдат насочени към разработването на цялостен набор от инструменти, които ще включват и трите резултата от проекта. Сътрудничеството между началните училища, образователните институции и издателството не само ще допринесе за висококачествени резултати, но и ще гарантира, че на целевите групи са предоставени ресурси, които са широко тествани и оценени, за да се гарантира максимална приложимост, полезност и потенциал за по-нататъшно използване.

За кого е предназначен проектът?

Целевата група на проекта ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ e:

– предимно директори на начални училища,

– и мениджъри на начални училища.също

Кои са партньорите по проекта?

– Партньорите по проекта са организации, които асоциират и организират начални училища и са най-големите асоциации от този вид в дадена държава (Асоциация на началните училища на Словакия, Асоциация на директорите на начални училища на Чешката република и Съюз на работодателите в системата на народната просвета в България), реномирани образователни институции (ЧАТ ООД, Академия за училищни директори ООД и АдминСофт ООД)

Повече информация за проекта може да бъде намерена на официални сайт на проекта Leadership Academy (leadership-school.com) и фейсбук страницата Leadership Academy | Facebook

Среща на партньорите по проект ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ

На 8 юни 2022 се проведе присъствено 1-та транснационална среща на партньорите по проекта ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ. Координатор и организатор на партньорската среща беше професионалното издателство Dr. Josef Raabe Словакия, s. r. о. (SK). На срещата присъстваха представители на всички партньори по проекта ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ от Словакия, Чехия и България:

– ЧАТ ООД (Словакия),

– Асоциация на началните училища на Словакия (Словакия),

– Академия за училищни директори ООД (Чехия),

– Асоциация на началните училища на Словакия, Асоциация на директорите на начални училища на Чешката република (Чехия)

– АдминСофт ООД (България),

– Съюз на работодателите в системата на народната просвета в България (България).

Срещата включваше следните точки:

– представяне на отделните партньори,

– представяне на проекта ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ и запознаване с проектната документация и принципите на финансиране,

– започване на работата по 1-вия интелектуален продукт (чернова на структурата и съдържанието),

– дискусия за модела и структурата на 1-вия интелектуален продукт,

– работен план за периода 07/2022 – 05/2023.

Целта на срещата беше:

– да установи насоки за управление на проекти (административни и финансови),

– да се споразумеят за заглавието, структурата и съдържанието на 1-ви интелектуален продукт – ръководството ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ,

– да планира последователността от стъпки при създаването на 1-ви интелектуален резултат и неговото тестване.

Какво следва:

– работа по методическо ръководство за директори на начални училища, създаване на работна версия (септември – октомври 2022 г.), тестване на работната версия (ноември – декември 2022 г.),

– включване на коментари от директори на начални училища и подготовка на окончателния вариант (януари-март 2023 г.),

– участие във 2-та партньорска среща през март 2023 в Прага,

– превод на финалната версия на EN/CZ/SK/BG (April-May 2023),

– представяне на ръководството ЛИДЕРСКА АКАДЕМИЯ на конференция, организирана от професионалното издателство Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. (юни 2023 г.).