Čeho bylo dosaženo

Do předchozího období jsme vstoupili se třemi hlavními úkoly:

– Dokončení testování 3. výstupu projektu LEADERSHIP ACADEMY, metodiky profesních kruhů, listopad 2024.

– Projektové setkání – Bratislava, prosinec 2024.

– Plánování multiplikační akce projektu: on-line konference – duben 2025.

Všechny plánované úkoly byly splněny.

Testování 3. výstupu projektu LEADERSHIP ACADEMY – metodiky odborných kruhů.

Projekt LEADERSHIP ACADEMY se snaží kombinovat různé metody, aby se současné vedení škol dokázalo úspěšně zotavit z krize, zvládlo zvýšenou autonomii a dovedlo svou školu k efektivní digitální transformaci. V rámci projektu byla vytvořena Příručka Leadership Academy pro ředitele a další vedoucí pracovníky škol, která má podpořit nové vedoucí pracovníky škol a podpořit vedoucí pracovníky v jejich rozvoji v oblasti vedení lidí a změn, které dnes ve společnosti zažíváme. Přečíst si příručku však nestačí. Naším cílem je, aby na základě cvičení obsažených v příručce proběhla společná diskuse, zamyšlení nad jejím obsahem a na závěr konkrétní diskuse a sdílení dobré praxe ke čtyřem klíčovým tématům. Proto je druhým krokem testování „ředitelských kruhů“.

Při testování, které probíhalo po dobu šesti měsíců, se ředitelé setkávali v pravidelných intervalech. Každý kruh se skládal ze šesti členů, které vedl facilitátor. Pilotní kruh ředitelů v každé partnerské zemi proběhl formou šesti facilitovaných setkání. Jejich náplní bylo projít dvě předem definované kapitoly z příručky, s pomocí facilitátora tyto poznatky reflektovat v praxi a tím se společně učit a rozvíjet konkrétní řešení daných témat pro každého účastníka.

Setkání pilotních kruhů slovenských ředitelů vedla Ing. Dagmar Keryová. Slovenští ředitelé si vyzkoušeli MODUL 1: Ředitel školy v roli lídra a MODUL 4: Řízení změn.

Setkání Pilotních kruhů českých ředitelů vedl PhDr. Václav Trojan. Čeští ředitelé testovali MODUL 2: Vedení školy s přehledem a motivací a MODUL 4: Řízení změn.

Pilotní kruhy bulharských ředitelů vedla Katerina Vasileva, Ph.D. Bulharští ředitelé testovali MODUL 3: Dělba práce a spoluvytváření řešení a MODUL 4: Řízení změn.

Projektové setkání – Bratislava, prosinec 2024

V prosinci 2024 se podle plánu uskutečnilo čtvrté a poslední projektové setkání:

4. 12. 2024 –  Josef Raabe Slovensko, Heydukova 12-14, 811 02 Bratislava.

5. 12. 2024 – Park Inn by Radisson Danube Bratislava, Rybné námestie 1, 811 02 Bratislava.

    Obsahem prvního jednacího dne bylo vyhodnocení testování třetího výstupu projektu a zároveň diskuse o zlepšeních a návrzích jednotlivých účastníků testování. Ředitelé jednotlivých zemí popsali a zhodnotili, jak vnímají účast na testování odborných kruhů z pohledu cílové skupiny. Pro každou zemi byly předloženy návrhy na zlepšení a doplnění tohoto výstupu. Stejným způsobem bylo testování hodnoceno i z druhé strany, tj. ze strany facilitátorů. Po společné diskusi všech partnerů jsme se dohodli na dalších krocích při finalizaci metodiky odborných kruhů. První den setkání jsme zakončili společnou večeří v centru Bratislavy. Příjemné setkání bylo spojeno s užitečným sdílením zkušeností ředitelů a pracovníků ve školství.

    Druhý den setkání jsme se přesunuli do hotelu Park Inn by Radisson Danube Bratislava, kde jsme pokračovali v diskusích a měli možnost zúčastnit se odborných přednášek a workshopů v rámci konference Škola 2024/2025. Před plenárním zasedáním bratislavské konference vystoupili zástupci partnerů projektu PhDr. Václav Trojan z České republiky a Diyan Stamatov z Bulharska. Připomněli účastníkům náš projekt a jeho hlavní cíle.

    Plánování multiplikační akce projektu: online konference – duben 2025.

    Během posledního projektového setkání proběhlo plánování multiplikační akce projektu. On-line konference – multiplikační akce projektu (300 účastníků) se uskuteční 23. dubna 2025. Obsahem konference bude představení celého projektu se všemi výstupy, představení partnerů projektu. Jazykem konference bude angličtina.

    On-line program konference:

    10.00–10.15 Uvítání, představení programu.

    10.15–11.00 Představení projektu a přístupu Leadership Academy.

    11.00–11.15 Koaktivní koučování aplikované ve vzdělávání.

    11.15–11.30 Poznatky z praxe národních asociací.

    11.30–12.00 Ukázka platformy Leadership Academy.

    12.00–12.30 Přestávka.

    12.30–13.00 Příručka Leadership Academy.

    13.30–14.00 Metodika profesních kruhů Leadership Academy.

    14.00–14.30 Sekce otázek a odpovědí. Účastníci konference budou požádáni o vyplnění on-line formulářů pro zpětnou vazbu.

    Co připravujeme

    – Dokončení projektu a všech tří výstupů.

    – Další multiplikační akce projektu: on-line konference – duben 2025.

    – Uzavření projektu.

    Slovo na závěr

    Jsme rádi, že projekt, který jsme přenesli do školního prostředí, získal širokou podporu jak mezi řediteli, tak mezi zástupci škol. Průběh a výsledky testování třetího výstupu projektu nás přesvědčily o důležitosti vzájemné diskuse o otázkách vedení škol v rámci facilitované diskuse. Stejně tak je důležité sdílet naše zkušenosti a vzájemně se inspirovat ve školách na regionální i mezinárodní úrovni. Zkušenosti zemí zapojených do projektu nám ukázaly, že ředitelé škol napříč zeměmi řeší podobné problémy. Jejich zájem o metodiku profesních kruhů (O3) a aktivní účast na jejím testování naznačuje, že zvolený obsah a forma jsou přínosné.